For International Couples

Menu

Normal ve zamanında doğum 37 haftayı doldurmuş bebeğin vajinal yoldan annenin kendiliğinden oluşan ağrılarıyla rahim dışına çıkması olarak tanımlanır.

Aslında yaklaşık 24 haftalık bir gebelik sürecinden sonra her bebeğin rahim dışına çıkması doğum olarak tanımlanır. 37 haftadan daha önce gerçekleşen doğumlara erken doğum adı verilir. Eğer bebek 24 haftadan önce doğmuşsa, rahim dışında yaşama yeteneğini henüz kazanmamış olduğu için bu durum düşük olarak adlandırılır. Ancak günümüzde gelişen tıp ve teknoloji sayesinde çok erken haftalarda doğan bebeklerin de yaşama olasılığı artmıştır. 

Normal doğumda, bebek doğduktan en geç yarım saat sonra bebeğin ekleri olan plasenta ve zarların da kendiliğinden rahimden dışarı çıkması gerekir. Normal bir doğumda yaklaşık 300-500 ml kadar kan kaybı olur. Doğum için geçen süre ise normalde 24 saatten daha azdır. Sağlıklı bir doğum eylemi aslında düşünüldüğü kadar güç olmayan fizyolojik ve doğal bir olaydır. 

Ve belki de herşeyden önemlisi, DOĞUM bir kadının yaşantısında eşi benzeri olmayan ve asla unutulmayacak bir ANI olarak kalacaktır.