For International Couples

Menu

Normal bir doğumdan sonra anne birkaç saat içersinde yatağından kalkabilir ve ihtiyaçlarını görebilir. Aslında zaten doğum sonrasında erkenden ayağa kalkmak ve hareket etmek birçok açılardan da faydalıdır.

İlk 4 saat içersinde annenin idrarını yapması istenir. Bu aynı zamanda rahimin toparlanması ve daha az kanama için de gereklidir.Annenin erkenden hareketlenmesi hem kan dolaşımının normale dönmesi ve böylelikle damar tıkanıklığı olasılığının azaltılması hem de bağırsakların iyi çalışması için gereklidir.Genellikle özel hastanelerde normal doğum yapan anneleri hekimler 24 saat içinde taburcu etmektedir, ama bu annenin günlük yaşantısına hemen başlayacağı anlamına gelmemektedir.

Doğumdan sonra ilk günlerde, anne yorulmamalı ve dinlenmelidir. Doğumda harcanan enerji az bir enerji değildir. Ayrıca yeterli dinlenme sağlanamazsa kanama ve ağrılar da artabilir. Lohusalık dönemi ve sorunları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için lütfen tıklayınız.

Ev işlerini ve eğer varsa diğer çocukların bakımını eş, akraba, arkadaş ya da yakın komşularla paylaşmak doğum yapan annenin işini oldukça kolaylaştıracaktır. Annenin destek alamadığı durumlarda ise önceliği bebeğe ve kendisine vermesi gerekir. Anne olmak kadının hayatında gerçelten çok büyük bir değişikliktir. Doğumdan sonraki ilk günlerde bazı anneler nedensiz üzülebilir ve aniden ağlamaya başlayabilirler. Bu tür davranışlar belli bir dereceye kadar pekçok yeni anne için normaldir. Ancak kişinin kendisinin üstesinden gelemeyeceği kadar yoğun yaşanırsa profesyonel bir yardım almaktan çekinilmemelidir. 

Doğum sonrası depresyon hakkında daha detaylı bili almak için lütfen tıklayınız.