For International Couples

Menu

Hamilelikle birlikte memede oldukça önemli değişiklikler ortaya çıkar.  Memeler büyür, sertleşir ve nodüler yapılar ele gelebilir. Bunlar memedeki salgı bezlerinin büyümesi ile oluşur.

Bu değişmeler bazen memede ağrılara neden olabilir. Uygun bir sutyen kullanmak ve hijyene önem vermek gerekir. Doğumla birlikte memenin esas görevi başlar. Doğum esnasında salgılanan hormonlar, çocuğun meme başını emerek uyarması, süt salgılayıcı hormon olan oksitosini uyarır ve zaten prolaktin nedeniyle uyarılmış olan süt yapımının ardından süt salgısı başlar. Bebeğin emzirilmesi onun sağlığı yönünden çok önemlidir. Yeni doğan yeni çevresine, annesinin sütü sayesinde adapte olur. Anne sütü yeni doğan için, gerek besin değeri gerekse sindirim sistemine uygunluğu açısından en ideal besindir ve içindeki bağışıklık maddeleri ile bebeği mikroplardan korur. 

Ayrıca emzirmek çocuğun psikolojisi için de son derece önemlidir. Çünkü emzirmeyle çocuk ve anne çok yakınlaşır ve annesinin yanında olduğunu ve güven duygusunu yaşar.Ayrıca çalışmalar göstermektedir ki emzirmek annenin sağlığı açısından da çok önemlidir. Çünkü emziren kadının rahmi daha çabuk küçülerek normal haline daha çabuk döner, yine emzirmek memede kanser başta olmak üzere pek çok hastalığın riskini azaltır. Emzirme döneminin sağlıklı olabilmesi için bazı kurallara da mutlaka uymak gerekir.

Yeni doğan birinci ayda istedikçe emzirilir, sonraki aylarda da iki saatten daha sık olmamak koşuluyla çocuğun açlık durumuna göre üç dört saatte bir emzirmek gerekir. Her seferinde her iki memede yaklaşık 15' er dakika civarında emzirilmelidir. Bebeğin daha fazla memede tutulması çatlakların oluşmasına sebep olabilir. Emzirmeden önce eller mutlaka yıkanmalı ve meme başları ılık temiz su veya karbonatlı su (1 bardak kaynamış soğumuş suya bir çay kaşığı karbonat) ile temizlenmelidir.Eğer çocuk emdikten sonra memede hala süt kalmışsa temiz kaynatılmış bir tirle veya süt pompası ile boşaltılmalıdır. Asla memede dört beş saatten fazla sütün kalmasına ve yumrular oluşmasına izin verilmemelidir.Çünkü memede biriken bu süt mikroplar için çok uygun vasat teşkil eder. Hele meme başında çatlaklar da oluşmuşsa buradan mikropların içeriye girişi daha da kolaylaşacaktır. 

Emzirme sonrasında sütten bir miktar sağarak meme başına sürülebilir ve meme başı kuruduktan sonra temiz gazlı bir bez veya meme pedi konularak sutyen giyilir. Genel vücut hijyenine de dikkat etmek gerekir, mümkünse her gün duş almak, çamaşırları her gün değiştirmek uygun olur.Meme başında çatlaklar oluştuğu durumlarda meme başı temizliğini karbonatlı su ile yapmayı tercih etmek gerekir ve emzirme işleminden sonra meme başı hava ile iyice kurutulmalıdır.  Çocuğa biberonla süt verileceği zaman ise çok küçük delikli emziği olan biberonlar tercih edilmelidir. Yoksa çocuk biberonun rahatlığına alışır ve memeyi bırakır.