For International Couples

Menu

Ertesi gün Hapı Nedir ?  Tam olarak korunulduğundan kuşku duyulan (geri çekilememe veya kondom yırtılması gibi) ya da korunmasız bir cinsel ilişki sonrasında oluşabilecek istenmeyen gebeliği önlemeye yönelik uygulamaların tümüne ACİL KORUNMA YÖNTEMLERİ adı verilir.

   Aslında her an pek çok çift cinsel ilişkileri sırasında yeterli doğum kontrolü uygulamamaktadır. (Kondom yırtılması, doğum kontrol hapının unutulması, vs. gibi).  Ayrıca hiç doğum kontrol yöntemi kullanmayan pek çok kadın da istenmeyen gebelik riski altındadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan istatistiklere göre yılda 5,4 milyon gebeliğin yarıya yakını istemeden gerçekleşen gebeliklerdir. 

Ülkemizde ise, her yıl yaklaşık 2 milyon kadın gebe kalmaktadır.  Bunlardan yaklaşık yarısı planlanmayan gebeliktir.  Sadece bilinen rakamlara göre ise yaklaşık 700-800 kadar kadın da bu istenmeyen gebelikler ve sonlandırma çabaları nedeniyle ciddi risk yaşamakta veya ölmektedir.    İlk kez 1960'larda yüksek doz östrojen bu amaçla kullanılmıştır. 1970'lerde Yuzpe, östrojen ve progesteronu beraber kullanmıştır. 1976' da ilk kez postkoital (ilişki sonrası) RIA (Rahim İçi Araç) bu amaçla kullanılmıştır. Günümüzde Yuzpe rejimine uygun östrojen ve progesteron birlikte ya da sadece progesteron kullanılmaktadır.  Bunlara ertesi gün hapı veya acil korunma hapı adı verilir. 

Ertesi Gün Hapı Etki Mekanizması Nedir ?
Ertesi Gün Hapı gebeliği başlamadan önce engeller. Bu, oluşmuş gebeliğin sonlandırılmasından farklıdır. Acil Doğum Kontrol hapı düşük hapı değildir. Avrupa'da kullanılan bazı düşük hapları gebeliği başladıktan sonra sonlandırmaktadır. Acil Doğum Kontrol Kiti, doğum kontrol hapları ile aynı biçimde çalışır. Acil Doğum Kontrol Kiti ovulasyonu (yumurtanın salınması) durdurarak ya da geciktirerek etki eder. Ek olarak ovulasyon olması durumunda Acil Doğum Kontrol Kiti yumurtanın sperm tarafından döllenmesini güçleştirebilir ya da rahim tabakasında değişiklik yapıp yumurtanın rahime tutunmasını engelleyebilir.

Unutulmamalıdır ki; acil Doğum Kontrol Kiti gebeliği başladıktan sonra durduramaz.   İlk 2 hap cinsel ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde mümkün olan en kısa sürede, diğer 2 hap 12 saat sonra alınmalıdır.  Ertesi Gün Hapı ne kadar erken alınırsa, etkisi o kadar fazla olmaktadır. 

Acil Doğum Kontrol Kiti ile yapılan çalışmalar sonucunda bu şekilde kullanıldığı takdirde 100 kadından yalnızca 2-4 tanesinin gebe kalabileceği bulunmuştur. Yine unutulmamalıdır ki acil doğum kontrol hapı gerçekten acil durumlarda kullanılmalıdır. Rutin bir korunma yöntemi değildir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz. Adet gecikmesi olması durumunda mutlaka gebelik testi yapılmalı ve gebelik oluşmuşsa kürtaj ile sonlandırma gerektiği de unutulmamalıdır. İstenmeyen bir gebelikle karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız lütfen tıklayınız.

Gebelikten korunma ana sayfası için lütfen tıklayınız.