For International Couples

Menu

Kadınlarda en sık olarak görülen kanserlerden birisi olan rahim ağzı kanserine, erkeklerde de penis kanserine neden olabilen HPV virüsü (Human Papilloma Virüs) rahim ağzı kanserli kadınların neredeyse tamamına yakınında saptanmaktadır.

Rahim ağzı kanseri, tüm dünyada kadınlarda görülen kanserler arasında, meme kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır.   HPV (Human Papilloma Virus) bazı türleriyle cinsel organlar çevresinde infeksiyon yapan ve siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir virüstür. Bu virüsün her türü kansere yol açmaz. Kadınların bir kısmı virüsü vücutlarına girdikten sonra kendi bağışıklık sistemleriyle yenebilmektedirler. Ancak yaklaşık60 türü bulunan HPV' nin birkaç türü kanser gelişimi için risk oluşturmaktadır. Yapılacak smear testi ile erken aşamada HPV yakalanırsa tedavisi son derece kolaydır ve bu tedavi hayat kurtarmaktadır. 

HPV, rahim ağzı kanseri aşısı nedir? Kimlere ve nasıl uygulanacaktır?
Human Papilloma Virüs (HPV) türüne karşı aşı çalışmaları aslında uzun yıllardır sürdürülmektedir. 2007 yılı itibarıyle ABD de satışa sunulması hedeflenmektedir. Değişik aşı türleri vardır ve bunlar halen geliştirme aşamasındadır. Piyasaya sunulacak aşı koruyucu amaçlı olacaktır. Artık son aşamasına gelinen aşının 12 -15 yaşından itibaren hem erkek hem kız çocuklarına yapılması planlanmaktadır ve yılda 3 doz şeklinde yapılacaktır. Bu şekilde ömür boyu % 90 oranında koruyuculuk sağlaması beklenmektedir .Bu şekilde rahim ağzı kanserine yakalanma oranının % 60 azalması öngörülmektedir. Aşı koruyucu amaçlı olduğu için bulaşmasını engelleyecektir. Ve şu anda geliştirilen aşıların , HPV taşıyan kadınlara herhangi bir etkisi olmayacaktır. Yeni aşı tipleri için de çalışmalar devam etmektedir. Amerikan Merck firmasınca geliştirilen ve "Gardasil" ( veya "Gardacil" ) adı verilen aşı, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nce (FDA) 8 Haziran 2006’da onaylanarak "zorunlu Aşı" kapsamına alınmıştır. Ergenlik çağına yaklaşırken, birey henüz aktif cinselliğe başlamadan önerilen aşının üç aşamada birer doz olmak üzere 1 yıl içinde yapılması önerilmektedir. Aşı, cinsel temasla geçen HPV’nin 6, 11, 16 ve 18 tiplerine ve bu virüsün neden olduğu siğillere karşı koruma sağlayacaktır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ana sayfası için lütfen tıklayınız.