For International Couples

Menu

Rahim kanserine, rahimin iç yüzünü kaplayan dokuda yani endometriumda başladığı için endometriyal kanser de denir. Gelişmiş ülkelerde aslında kadınlarda görülen en sık jinekolojik kanser türüdür ve erken yakalandığında hemen her zaman tedavi edilebilir.

Genellikle menopozdan sonra 50-70 yaşları arasında ortaya çıkar.   

Belirtiler ; 
Menopozdan sonra vajina kanaması; 
Menopozdan önce ağır kanamalı adetler veya iki adet arasında kanama; 
Vajinadan pembe, sulu bir akıntı. 

Şişmanlık endometriyal kansere zemin hazırlar. Hatta tedaviyi de (ameliyat ve ışın tedavisi) zorlaştırır. Günümüzde, östrojen takviyesi yöntemi çok daha düşük dozda östrojeni, ayın belli bir kısmında projesteronla birlikte kullanarak uygulanmaktadır. Bu nedenle, uygun bir östrojen tedavisi görüyorsanız, bu sizin nüfusun geri kalan çoğunluğundan daha fazla kanser riskine sokmaz. Ancak menopoz belirtilerine karşı östrojen tek başına alınırsa kanamaya neden olabilir. 

Rahim kanserine yakalanma ihtimali normalden daha yüksek olan kadınlar kimlerdir ?
Hiç doğum yapmamış olanlar, 52 yaşında hala adet görenler, kısırlık veya düzensiz adet problemleri olanlardır. Geçmişte doğum kontrol hapı kullanan kadınların endometriyal kanser olma ihtimalleri ise azalır. 

Teşhis nasıl konur ?
Rahim kanseri erken safhalarda belirti göstermez. PAP smear testi, olayı vakaların yarısından daha azında yakalayabilir ve muayene sırasında da farkedilmez. İlk işaret sıklıkla beklenmeyen bir vajinal kanamadır. Belirtiler varsa, doktor endometriyal biopsi yapar. Doktor muayenehanesinde genellikle anesteziye gerek olmaksızın, rahimin iç yüzeyinden, analiz edilmek üzere küçük bir parça alır. Rahim kanseri varsa, biopsi çoğunlukla bunu tespit eder. Daha kesin bir teşhis için tam bir kürtaj gereklidir. Doktor rahimin iç yüzeyini hafifçe kazıyarak analiz etmek üzere doku örnekleri alır. Bu işlem için genellikle herhangi bir şekilde anestezi gerekir ve bu genellikle hastanede, gece yatmadan, yapılır. Eğer kanser olduğu belirlenirse ve rahimden öteye yayıldığını düşündürecek bir neden yoksa, doktor birtakım testler yaparak başka tümörler olup olmadığını araştırır. 

Genellikle yavaş ilerleyen ve teşhis edildiğinde hala yayılmamış olma ihtimali yüksek olan bir türdür. Bu da, yakalanan kadınların çoğunlukla tedavi edilebildiği anlamına gelir. Erken teşhis edildiğinde, en az 5 yıl kurtulma ihtimali % 88dir. Çevredeki dokulara yayıldığında bile bu oran % 75'dir. Nadiren tümörün hızla büyüyen öldürücü bir cins olması halinde, sonuç bu kadar iyi olmayabilir. 

Tedavi 
* Ameliyat; 
Doktorların çoğu histerektomi (rahmin alınması), tavsiye ederler. Tüplerin ve yumurtalıkların da alınması gerekir, çünkü kanserin bu organlara da yayılma eğilimi vardır. 
* Radyasyon (ışın) tedavisi; 
Kanser rahmin ötesine de yayılmışsa, ameliyattan sonra radyasyon tedavisi yapılmalıdır. Bazen ameliyat yerine radyasyon kullanıldığı da olur. Bu, genel anestezi altındayken vajina veya rahime bir alet veya radyum yerleştirilerek yapılan derin bir radyoterapidir. Radyum vücudun içinde birkaç gün kalır ve bu süre içinde hastanede yatılması gerekir. Bazen de birkaç yöntem bir arada kullanılır. 
* İlaç tedavisi; 
Eğer kanser vücudunuzun başka yerlerine metastaz yapmışsa (yayılmışsa), progesteron büyümeyi genellikle durdurur. Bu 2-3 yıl içindir, hatta bazen daha bile uzun olabilir. Başka antikanser ilaçlar da kullanılabilir. 

Sağkalım 
Evre 1 endometrium kanserinde 5 yıllık sağkalım oranları % 90 civarındadır. Bu oran Evre 2 olgularda bir miktar düşüşle %69-83 arasında bulunmuştur. Evre ilerledikçe sağkalım %40lar civarına iner. Nüks olursa bu ilk 2 yıl içinde en fazla oranda görülür. 5 yıldan sonra nüks son derece nadirdir.