For International Couples

Menu

Spermlere karşı oluşan bazı maddeler gerek kadında, gerekse erkekte bulunabilir. Bu maddeler serumda veya rahim ağzında aranabilir.  Antisperm antikorlar doğal gebelik oluşumunda spermle yumurtanın birleşmesini engelleyebilir, spermlerin hareketlerini güçleştirebilir, azaltabilir  ya da döllenen yumurtanın büyümesini bozabilirler.

Günümüzde antisperm antikor araştırılması, bu işle ilgilenen herkes tarafından kabul edilmemekte ve uygulanmamaktadır. Antisperm antikorların varlığı tespit edilse dahi etkinliği ve güvenilirliği tam olarak kanıtlanmış bir tedavi yöntemi ve ilaç bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu konuda yardımcı üreme teknikleri devreye girmektedir.

Antisperm antikoru pozitif bulunanlarda ilk tedavi seçeneği aşılama olarak adlandırılan intrauterin inseminasyondur. Bu yöntemde, hazırlanan spermler rahim ağzını geçerek doğrudan rahim içine verilerek rahim ağzındaki antisperm antikorların zararlı etkilerinden korunmaları sağlanmaktadır. Bu yöntemle sonuç alınamayan vakalarda ise tüp bebek ve mikroinjeksiyon düşünülmelidir.

Günümüzde antisperm antikorlar eskisi kadar araştırılmamakta ve özellikle aşılama ve tüp bebek tedavilerinin devreye girmesinden sonra eski önemini yitirmişe benzemektedir. Antisperm antikorların varlığı saptansa dahi aşılama ve tüp bebek yöntemlerine baş vurulacaksa bu konuda ek bir tedavi uygulanmamaktadır.